Podłaźniczka – instrukcja dla zaawansowanych

Podziel się:

Sława! Dzisiaj zaprezentujemy instrukcję montowania podłaźniczki oraz efekt końcowy. Uwaga – najlepiej ta metoda sprawdzi się w domach i mieszkaniach z wysokimi sufitami (minimum 3 metry).

Potrzebne nam będą:
– żywe drzewko – niskie, ale rozłożyste (czubek i tak odetniemy). Najlepiej sprawdzi się świerk polski. Pień nie powinien być krótszy niż 15 cm, i musi być dość gruby.
– drabina,
– hak ślimakowy,
– kołek do haka,
– wiertło udarowe w odpowiednim rozmiarze,
– taśma transportowa 20 mm albo sznur,
– wiertło (najlepiej łopatkowe) do drewna do przewiercenia pnia. Średnicę należy dobrać tak, żeby przewiercany przez wiertło otwór nie był większy niż 1/3 średnicy pnia.
– miotła, coś do odkażania ran i plastry (pamiętamy o BHP!).

  1. Zaczynamy od tego, że wstawiamy drzewko na kilka dni do piwnicy (o ile posiadamy) w okolicy okna – chodzi o to, żeby powoli przyzwyczaić drzewko do innej niż na dworze temperatury. Dzięki temu później nie będzie się tak szybko sypać. Pilnujemy, by nie obeschło.
  2. Po kilku dniach wstawiamy do wanny lub dużej miski i przelewamy wodą – musi się porządnie napić wody, bo to jego „ostatni posiłek”.
  3. Z rana przycinamy drzewko przy korzeniu zostawiając nie mniej jak 15 cm pnia.
  4. Przewiercamy pień wiertłem łopatkowym. Otwór powinien być na tyle szeroki, by przełożyć przez niego taśmę transportową, ale należy zadbać o to, by pień to wytrzymał.
  5. Wchodzimy na drabinę i w pożądanym miejscu (na przykład bezpośrednio nad stołem kuchennym) montujemy hak.
  6. Taśmę transportową/sznur przewieszamy przez hak i próbujemy czy wytrzyma nasz ciężar. Nie chcemy podczas kolacji wyjmować drzewka z kanapki 😉
  7. Jeśli test się udał i przeżyliśmy krok 6, to taśmę przeciągamy przez otwór w pniu drzewka i ściągamy taśmę pod sufit.
  8. Oceniamy z ziemi jak bardzo nam będzie przeszkadzał czubek i docinamy drzewko do pożądanej przez nas wysokości skracając od czubka.
  9. Obniżamy drzewko do wysokości umożliwiającej dzieciom wieszanie bombek.
  10. Zakładamy lampki (opcjonalnie).
  11. Jeśli planujemy do podłaźniczki przymocować paczki z prezentami, to teraz przywiązujemy sznurki, które utrzymają podarki do najniższych gałęzi drzewka – czyli tych najbliżej sufitu. Pamiętamy, by zostawić sobie zapas na zamontowanie potem paczek. Sznurki motamy i przyczepiamy w okolicy pnia, by później móc się do nich dostać i je rozwinąć.
  12. Tutaj uwaga: na odwróconym drzewku ozdoby montuje się trudniej niż na takim stojącym pniem w dół, gdyż igły inaczej się układają. Zanim dzieci zaczną się bawić – sprawdź samodzielnie i poinstruuj dzieciaki co i jak.
  13. Wpuszczamy dzieci i tłumaczymy jak montować ozdoby. Dalej niech dekorują same.
  14. Gdy podłaźniczka jest przyozdobiona, podciągamy taśmę transportową pozostawiająć podłaźniczce około 2 cm luzu od haka.
  15. Nadmiar taśmy przekładamy kilkakrotnie przez otwór w drzewku i hak, resztę owijamy dookoła pnia. Jeżeli planujemy wieszać prezenty, to nalezy pamiętać, że trzeba to będzie odwinąć by opuścić drzewko lub pracować z drabiny.
  16. Używamy własnej kreatywności by dociągnąć zasilanie do lampek.
  17. Przestawiamy stół na miejsce i ogarniamy pudełka po bombkach.
  18. Zapalamy lampki i cieszymy się piękną podłaźniczką.

Na fotografiach i filmiku dość pokaźne drzewko zawieszone w pomieszczeniu o wysokości 315cm.

Autor instrukcji – Bartosz „Anielka” Zawadzki, żerca śląskiej Gromady Mir, członek Stowarzyszenia Krzewienia Słowiańskiej Kultury „Jawia”.


Opublikowano

w

przez

Tagi: